6 prostych zasad ekopodróżowania

Kto z nas nie lubi podróżować? Weekendowe wycieczki za miasto, wakacyjne wojaże, wyjazdy na weekend do dużych miast, wypady z przyjaciółmi lub w pojedynkę – to jeden z najlepszych sposobów na doładowanie akumulatorów. Niestety, turystyka ma też swoją ciemną stronę: jest odpowiedzialna za zanieczyszczenie powietrza, tony odpadów i wyczerpywanie lokalnych zasobów naturalnych. Dlatego warto postawić na ekologiczne podróżowanie.

1. Zamień samolot na pociąg
Segregujemy odpady, jeździmy rowerem zamiast samochodem, ograniczamy zużycie wody i plastiku, wciąż jednak nie umiemy zrezygnować z wygody, jaką daje podróż samolotem. Tymczasem latanie ma bardzo niekorzystny wpływ na klimat. Szczególnie szkodliwe są loty na krótkich dystansach, bo start i lądowanie wymagają olbrzymiego zużycia energii. W miarę możliwości starajmy się wybierać inne opcje transportu, zwłaszcza najbardziej ekologiczną kolej. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na podróż samolotem, postaw na tzw. „carbon offsetting”. Polega to na zbalansowaniu swojego śladu węglowego poprzez wsparcie projektów zajmujących się redukcją emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do atmosfery. Wiele linii lotniczych oferuje sprawdzone programy carbon offsetingu – można je znaleźć na stronach internetowych przewoźników.

2. Szukaj noclegów „eco-friendly”
Hotele, domy wczasowe i inne obiekty turystyczne nie należą niestety do najbardziej przyjaznych dla środowiska. Coraz więcej z nich chwali się jednak podejściem „eco-friendly”, polegającym m.in. na używaniu energooszczędnych żarówek, wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, stosowaniu przedmiotów wykonanych z produktów naturalnych i biodegradowalnych czy serwowaniu ekologicznych posiłków. Warto szukać takich miejsc, planując nocleg. Pamiętaj jednak, że wiele zależy od twoich nawyków. Oszczędzaj wodę oraz energię elektryczną – nie zostawiaj niepotrzebnie włączonego światła, telewizora i innych urządzeń elektronicznych, nie zużywaj też nadmiernej ilości wody, biorąc prysznic. Korzystaj z jednego zestawu ręczników podczas całego pobytu w hotelu i nie używaj dostępnych dla gości miniaturek kosmetyków – odstaw je w widocznym miejscu z informacją dla obsługi, że były nieużywane. Jeśli jest taka możliwość, nie jedz jednorazowo porcjowanych produktów (np. miodu, pieczywa, dżemów czy masła).

3. Powiedz NIE papierowym mapom i biletom
Kupowanie biletu przez internet to oszczędność nie tylko papieru, lecz także czasu. Warto skorzystać z tej opcji, tym bardziej, że w większości środków transportu wystarczy okazać bilet w wersji online, bez konieczności posiadania go w wersji papierowej (wyjątkiem są tu niektóre międzynarodowe połączenia kolejowe). Pamiętaj tylko o naładowaniu telefonu i wzięciu ze sobą powerbanka, aby mieć dostęp do biletów w czasie kontroli. Na telefonie z łatwością można też sprawdzić mapę. Warto wiedzieć, że Google Maps ma możliwość zapisania wybranych fragmentów mapy i korzystania z nich także w trybie offline.

4. Zainwestuj w produkty wielorazowego użytku
Jednym z najprostszych sposobów na ograniczenie odpadów jest niekorzystanie z produktów jednorazowych. Na podróż zaopatrz się w butelkę wielokrotnego użytku. Można ją zabrać także do samolotu – napełnij ją wodą po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa, korzystając ze źródełka z wodą pitną. Podczas posiłków przyda się własny zestaw bambusowych sztućców, które nie zawierają tworzyw sztucznych i które można bezpiecznie kompostować. Jeżeli nie potrafisz zrezygnować z picia napojów i szejków przez słomkę, zaopatrz się we własną, wykonaną z metalu. Przygotowując prowiant na drogę, zamiast folii spożywczej wykorzystaj bezpieczniejsze dla zdrowia i ekologiczne wielorazowe owijki, zainwestuj też w silikonowe woreczki – można ich użyć nie tylko do pakowania żywności, lecz także do noszenia dziecięcych zabawek, przyborów toaletowych czy rzeczy na plażę. Doskonale zastąpią też plastikowe woreczki podczas zakupów na lokalnych targach.

5. Zredukuj zawartość kosmetyczki
Miniaturowe kosmetyki podróżne są niewątpliwie wygodną opcją, ale ich produkcja przyczynia się do zwiększania ilości plastikowych odpadów. Lepiej zainwestować w opakowania przeznaczone do ponownego użycia lub skorzystać z pojemniczków, które mamy w domu. Jeżeli na wyjazd wybieramy się dużą grupą, warto umówić się, kto zabiera jakie kosmetyki, i korzystać z nich wspólnie. Można również wypróbować kosmetyki wielozadaniowe (2w1, 3w1) – zdecydowanie ograniczymy w ten sposób nie tylko ilość plastiku, lecz także wagę bagażu. Co jeszcze? Plastikową szczoteczkę do zębów można zastąpić bambusową, a pastę – specjalnymi tabletkami. Na rynku dostępne są już także biodegradowalne patyczki do uszu, wielorazowe płatki do demakijażu czy kosmetyki w kostce (bez plastikowych opakowań).

Czy wiesz, że...
Co roku do morza docierają tony toksycznych filtrów przeciwsłonecznych, które powodują zanieczyszczenie wody oraz wzrost jej temperatury i zakwaszenia, co z kolei prowadzi do chorób, deformacji i wymierania raf koralowych. Przy zakupie kosmetyku z filtrem przeczytaj więc uważnie skład i upewnij się, czy nie jest szkodliwy ani dla twojej skóry, ani dla podwodnego świata.

6. Wspieraj region, szanuj zasady
Respektuj zasady ekologii obowiązujące w miejscu, w którym przebywasz. W czasie podróży zwracaj uwagę na zasady recyklingu – odpadki wrzucaj do odpowiednich pojemników, a gdy nie jesteś w stanie znaleźć kosza na śmieci, zabierz je ze sobą. W parkach narodowych i rezerwatach przyrody nie zbaczaj z wyznaczonych ścieżek turystycznych. Dbasz w ten sposób o ochronę wielu gatunków roślin i zwierząt. Wspieraj też lokalny biznes – kupując pamiątki i produkty spożywcze, wybieraj te od lokalnych producentów i sprzedawców.