Hulaj z głową!

Jak bezpiecznie, ekologicznie i komfortowo poruszać się po mieście? Komunikacja miejska bywa zawodna, do codziennej jazdy na rowerze potrzebna jest dobra kondycja, a z samochodem wiąże się wiele uciążliwości – korki, brak miejsc parkingowych, wysokie koszty paliwa. Alternatywą mogą być coraz bardziej popularne hulajnogi elektryczne.

Korzystając z własnej lub wypożyczonej hulajnogi, nie produkujesz spalin i nie zanieczyszczasz atmosfery, a obecnie stosowane akumulatory są energooszczędne i pozwalają na szybkie doładowanie. Oprócz tego, że ekologiczne, hulajnogi są po prostu wygodne. Dzięki napędowi elektrycznemu jadą „same”, nie trzeba się odpychać jedną nogą, jak w ich klasycznej wersji. Poznaj podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z tego środka transportu.

1. UBEZPIECZ SIĘ
Właściciele i użytkownicy hulajnóg nie mają obowiązku posiadania ubezpieczenia, jednak urządzenia te – chociażby przez prędkość, jaką potrafią rozwinąć – mogą stwarzać spore ryzyko. Warto przejrzeć ofertę towarzystw ubezpieczeniowych i wybrać odpowiedni produkt lub rozszerzyć posiadaną polisę OC. Sprzęt można także ubezpieczyć od kradzieży czy rabunku. Warto rozważyć również pakiet assistance i NNW.

2. PAMIĘTAJ O KASKU
Zawsze, niezależnie od tego, czy jedziesz własną, czy wypożyczoną hulajnogą, miej przy sobie kask. Przy prędkości 20-25 km/h łatwo o upadek na asfalt czy zderzenie z innym pojazdem. Kask chroni przed konsekwencjami takich wypadków.

3. SPRAWDZAJ SPRZĘT
Przed skorzystaniem z hulajnogi, dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy, sprawdź sprzęt. Przed jazdą, zwłaszcza wypożyczonym egzemplarzem, warto przetestować hamulce. Pamiętaj również o oponach. Hulajnogi mają wentyle samochodowe, więc w razie konieczności możesz napompować je na stacjach benzynowych.

4. ZNAJ ZASIĘG
Większości modeli e-hulajnóg jedno ładowanie baterii starcza na 8 godzin lub przejechanie około 30 km. Zawsze sprawdzaj stan baterii przed wyruszeniem w drogę. Jeśli poruszasz się własną hulajnogą – na wszelki wypadek zabieraj ze sobą ładowarkę.

5. UŻYWAJ ŚWIATEŁ
Każda hulajnoga elektryczna ma wbudowane światła. Tak jak w przypadku aut – warto używać ich nie tylko po zmroku. Jesteś wtedy lepiej widoczny/widoczna na drodze.

6. DOSTOSUJ PRĘDKOŚĆ
Zawsze dostosowuj prędkość do warunków panujących na drodze. Zachowaj szczególną ostrożność wśród pieszych. Jeżeli hulajnoga ma wbudowany tempomat, warto z niego korzystać. Pozwoli to na utrzymywanie stałej niskiej prędkości np. w zatłoczonym miejscu.

7. SCHODŹ Z HULAJNOGI NA PRZEJŚCIACH DLA PIESZYCH
Wjeżdżając z dużą prędkością na przejście dla pieszych, szczególnie tam, gdzie nie ma ścieżek rowerowych, możesz być niezauważony/niezauważona przez kierowców. Zejdź z hulajnogi dla własnego bezpieczeństwa!

8. NIE UŻYWAJ SŁUCHAWEK
Jazda na hulajnodze z ukochanym utworem w słuchawkach to wielka przyjemność, ale i zagrożenie. Gdy słuchasz muzyki, szczególnie głośno, masz mniejsze szanse na usłyszenie np. ostrzegawczych dźwięków. Łatwiej wtedy o wypadek.

9. NIE RZUCAJ HULAJNOGI GDZIE POPADNIE!
To jeden z największych grzechów użytkowników miejskich hulajnóg. Hulajnogi z wypożyczalni można zwykle zostawiać w dowolnym miejscu w ramach wyznaczonej strefy. W praktyce oznacza to, że sprzęt jest porzucany na trawnikach i na środku chodnika. Nie rób tego – zostaw hulajnogę w miejscu, w którym nie będzie nikomu przeszkadzać.

Czy wiesz, że...
Hulajnoga elektryczna to stosunkowo nowy środek lokomocji i nie wszystkie związane z nią kwestie prawne zostały uregulowane. Obecnie użytkownicy hulajnóg traktowani są jak piesi, ale zgodnie z planowanymi zmianami hulajnogi zmienią status na tzw. UTO, czyli urządzenia transportu osobistego, i będą podlegać zasadom podobnym do tych, które obowiązują rowery. Głównym miejscem ich przeznaczenia ma być ścieżka dla rowerów, a w razie jej braku także jezdnia, na której dopuszczalna prędkość nie przekracza 30 km/h. W wyjątkowych przypadkach będzie można wjechać hulajnogą na chodnik.