Jazda na prąd

Elektromobilność to pojęcie odmieniane dziś przez wszystkie przypadki, pojawiające się m.in. w kontekście innowacyjnych miast przyszłości i ochrony klimatu. Kolejna moda? Trend, który przeminie? Eksperci są zgodni – e-pojazdy to nasza przyszłość. Na razie, według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, w Polsce jest ponad 12 tys. pojazdów elektrycznych i blisko 1,2 tys. stacji ładowania.

Cicho, wydajnie i ekologicznie
Elektromobilność (e-mobilność) to innowacyjna odpowiedź na postępujące wyczerpywanie się surowców naturalnych, czyli gazu ziemnego i ropy naftowej, a zarazem skuteczna oręż w walce z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. Zakłada korzystanie z pojazdów posiadających elektryczne jednostki napędowe, takich jak: samochody osobowe i dostawcze, skutery, motocykle, rowery, hulajnogi, deskorolki, tramwaje, trolejbusy, pociągi i autobusy, oraz ich rozwój.
Pojazdy te mogą być w pełni lub częściowo napędzane elektrycznie. Posiadają urządzenia do magazynowania energii, pozyskiwanej głównie z sieci energetycznej, są ciche i wydajne, a ich największą zaletą jest niskoemisyjność. W przeciwieństwie do samochodów benzynowych i wysokoprężnych nie emitują podczas jazdy dwutlenku węgla. Gdy akumulatory i energia elektryczna do ich zasilania są wytwarzane przy użyciu odnawialnych źródeł energii, e-pojazdy są zupełnie neutralne pod względem emisji CO2. To bardzo ważne, bo niskoemisyjne i bezemisyjne pojazdy oznaczają lepszą jakość powietrza, mają zatem pozytywny wpływ na zdrowie ludzi.

E-mobilne miasta
Na elektromobilność stawiają głównie miasta. Mieszkańcy mogą korzystać z elektrycznej lub hybrydowej komunikacji miejskiej, e-hulajnóg, e-taksówek czy elektrycznego carsharingu. Zobligowane Ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych samorządy inwestują też w ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych – do końca 2020 r. w Warszawie musi powstać ich tysiąc, a w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku czy Katowicach – co najmniej 210.

Ograniczona infrastruktura służąca do ładowania e-pojazdów jest jedną z przyczyn, dla których samochody elektryczne nie zdobyły jeszcze większej popularności. Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych podaje, że w Polsce jest 12 271 pojazdów elektrycznych i 1 194 stacje ładowania. Jak pokazują statystyki, w Europie liczba publicznie dostępnych stacji rośnie jednak bardzo szybko, a możliwość ładowania „elektryków” oferują nie tylko stacje benzynowe, lecz także właściciele supermarketów, hoteli i parkingów, którzy instalują punkty zasilania dla swoich klientów. Co ciekawe, samochód elektryczny można również naładować prądem o niskiej mocy z domowego gniazdka.

Elektromobilność spod znaku Enea
Enea jest aktywna na polskim rynku elektromobilności od 2018 r. Enea Serwis, spółka wchodząca w skład naszej grupy, jest wykonawcą stacji ładowania aut elektrycznych. Z naszych urządzeń mogą już korzystać mieszkańcy Poznania i Szczecina.
Czy wiesz, że...
Pojazdy hybrydowe łączą dwie technologie układu napędowego: elektryczny i benzynowy lub wysokoprężny. Samochody hybrydowe wykorzystują energię odzyskaną podczas kołowania lub hamowania (tzw. rekuperacja). Hybrydy typu plug-in dodatkowo posiadają możliwość doładowania z gniazda. Technologia hybrydowa uważana jest za rozwiązanie pomostowe, potrzebne do czasu, kiedy samochody będą mogły być w pełni zasilane energią elektryczną.